Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

HERMENEIA

Seria Wydawnicza Centrum Studiów Humanistycznych

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Hermeneia w języku greckim oznacza sztukę interpretacji, ale też sztukę pośrednictwa. Pod nazwą tą kryje się zarówno potrzeba rozumienia rzeczywistości, jak też konieczność mediacji między różnymi obszarami kultury. Wybierając tę nazwę dla serii wydawniczej, Centrum Studiów Humanistycznych chce zwrócić uwagę na trzy zjawiska: rozumienie jako nieusuwalną, choć niejednoznaczną podstawę nauk humanistycznych, różnorodną materię życia, której rozumienie dotyczy, oraz wielość języków, za pomocą których ludzie, w różnych sferach swojej działalności, potrzebę rozumienia artykułują. Seria Hermeneia, podobnie jak działalność Centrum Studiów Humanistycznych, powołana jest do tego, by dawać świadectwo nie tylko naukowej, ale też egzystencjalnej wielogłosowości naszej kultury.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacje

Michał Paweł Markowski, Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura
publikacja

Michał Paweł Markowski, Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura

Powszechna rozwiązłość to pierwsza całościowa filozoficzna interpretacja dzieła Brunona Schulza. Jednocześnie jest to pierwsza rozprawa umieszczająca twórczość Schulza w perspektywie egzystencjalnej, w której autor Sklepów cynamonowych odsłania nieznane do tej pory oblicze. Michał Paweł Markowski wykorzystuje liczne, nieprzywoływane dotąd w tym kontekście języki krytyczne: filozofie Hegla i Nietzschego, Heideggera i Ciorana. Przedstawia nową wykładnię Schulzowskiego rozumienia materii i mitu, parodii i ironii, masochizmu i humanizmu. Tytułowa „powszechna rozwiązłość" (określenie samego Schulza) odsyła do zmiennej natury rzeczywistości, która nieustannie zmienia swoje formy, by uchronić się przez utrwaleniem w jednym tylko kształcie. Literacki i filozoficzny egzystencjalizm Brunona Schulza to niezgoda na świat, w którym wyczerpały się już wszystkie możliwości i w którym wypowiedziano już ostatnie słowo.
więcej o Michał Paweł Markowski, Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura
David Damrosch, Mityngi myśli
publikacja

David Damrosch, Mityngi myśli

Książka może stać się dla nas, polskich uczonych, inspiracją do zdystansowanego przyjrzenia się samym sobie i naszym dziwnym obyczajom. Jej autor jest nie tylko bystrym obserwatorem życia akademickiego, ale i głęboko zatroskanym o jakość akademickiej kultury jego aktywnym uczestnikiem. Spory rozgłos zyskała sobie swego czasu programowa książka Damroscha We Scholars: Changing the Culture of University (1995), w której analizował takie zjawiska, jak izolacjonizm i wąska specjalizacja poszczególnych dyscyplin w obrębie nauk humanistycznych i społecznych, a także etos samotności uczonego i kult pracy indywidualnej, postulując jednocześnie większy udział pracy zespołowej w badaniach naukowych.
więcej o David Damrosch, Mityngi myśli
Niewspółmierność. Perspektywy nowoczesnej komparatystyki. Antologia
publikacja

Niewspółmierność. Perspektywy nowoczesnej komparatystyki. Antologia

Antologia jest pierwszym w Polsce, autorskim wyborem prac poświęconych rozwojowi literackich badań porównawczych od lat dziewięćdziesiątych XX wieku do chwili obecnej. Zamieszczone tutaj teksty publikowane są w języku polskim po raz pierwszy lub pojawiają się w nowym polskim przekładzie; reprezentują różne style myślenia o tradycji, kondycji i przyszłości badań porównawczych. Tom otwiera wybór esejów poświęconych teorii porównania i filozoficznym kontekstom tej kategorii. Kolejne części antologii porządkują panoramę najnowszej refleksji komparatystycznej, odwołując się do historii i instytucjonalnych tradycji dyscypliny: znajdziemy tutaj, między innymi, przekłady dwóch najważniejszych amerykańskich raportów ostatnich dekad przygotowanych przez zespoły Charlesa Bernheimera, 1993, oraz Hauna Saussy'ego, 2006.
więcej o Niewspółmierność. Perspektywy nowoczesnej komparatystyki. Antologia
Samuel Weber - Teatralność jako medium
publikacja

Samuel Weber - Teatralność jako medium

Od czasów Platona w zachodnich koncepcjach teatru usiłowano podporządkować medium inscenizacji teatralnej jego narracyjnej funkcji. Samuel Weber w świetnie napisanej, skłaniającej do myślenia książce śledzi zmieniającą się relację między teatrem, etyką oraz filozofią, badając alternatywy wobec panujących założeń na temat narracji w teatrze. W odczytaniach Platona, Arystotelesa, Sofoklesa, Szekspira, Kierkegaarda, Freuda, Benjamina, Artauda i wielu innych Weber analizuje teksty, które opierają się takiemu podporządkowaniu i ucieleśniają wyłonienie się teatralności jako odrębnego medium.
więcej o Samuel Weber - Teatralność jako medium
Marcia Sa Cavalcante Schuback - Pochwała nicości. Eseje o hermeneutyce filozoficznej
publikacja

Marcia Sa Cavalcante Schuback - Pochwała nicości. Eseje o hermeneutyce filozoficznej

Zbiór błyskotliwych esejów dotyczących relacji między filozofią a hermeneutyką, w szczególności hermeneutyką starożytną i poromantyczną. Autorka, filozofka brazylijska, mieszkająca i wykładająca w Szwecji, ponawia tradycyjne pytanie: „co to znaczy rozumieć?", na które nie udziela jednak tradycyjnej odpowiedzi. Nie chodzi bowiem jedynie o spór o obiektywność i prawdziwość interpretacji, ale także o to, jak kształtuje się podmiot rozumiejący. Obiektywność i prawdziwość interpretacji, powiada Schuback, nie leżą ani w tekście samym w sobie, ani w zdolności interpretatora do obiektywnej interpretacji. Trzeba ich raczej szukać w wydarzaniu się interpretacji i rozumienia. Z hermeneutycznego punktu widzenia znaczenie może powstawać dopiero w pewnym odstępie, w przestrzeni albo wyrwie między interpretatorem a tekstem, w tym „pomiędzy", które zwykło się zakładać, lecz rzadko dyskutować w teorii poznania.
więcej o Marcia Sa Cavalcante Schuback - Pochwała nicości. Eseje o hermeneutyce filozoficznej