Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

HERMENEIA

Seria Wydawnicza Centrum Studiów Humanistycznych

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Hermeneia w języku greckim oznacza sztukę interpretacji, ale też sztukę pośrednictwa. Pod nazwą tą kryje się zarówno potrzeba rozumienia rzeczywistości, jak też konieczność mediacji między różnymi obszarami kultury. Wybierając tę nazwę dla serii wydawniczej, Centrum Studiów Humanistycznych chce zwrócić uwagę na trzy zjawiska: rozumienie jako nieusuwalną, choć niejednoznaczną podstawę nauk humanistycznych, różnorodną materię życia, której rozumienie dotyczy, oraz wielość języków, za pomocą których ludzie, w różnych sferach swojej działalności, potrzebę rozumienia artykułują. Seria Hermeneia, podobnie jak działalność Centrum Studiów Humanistycznych, powołana jest do tego, by dawać świadectwo nie tylko naukowej, ale też egzystencjalnej wielogłosowości naszej kultury.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacje

Rozalia Słodczyk, Ekfraza, hypotypoza, przekład
publikacja

Rozalia Słodczyk, Ekfraza, hypotypoza, przekład

Rozalia Słodczyk pokazując mechanizmy przywołania dzieła sztuki w tekście literackim oraz kłopoty z definiowaniem pojęć w ramach dawnych i współczesnych teorii ekfrazy, usiłuje dowieść przydatności zapoznanej kategorii hypotypozy jako narzędzia krytycznego.
więcej o Rozalia Słodczyk, Ekfraza, hypotypoza, przekład
Ernst van Alphen, Krytyka jako interwencja
publikacja

Ernst van Alphen, Krytyka jako interwencja

"Krytyka jako interwencja. Sztuka, pamięć, afekt" to wybór tekstów Ernsta van Alphena przygotowany z myślą o polskich czytelniczkach i czytelnikach. Autor pokazuje, jak sztuka i literatura zmieniają nasze myślenie o świecie i sposobach jego doświadczania.
więcej o Ernst van Alphen, Krytyka jako interwencja
Pascale Casanova  Światowa republika literatury nowy layout
publikacja

Pascale Casanova Światowa republika literatury nowy layout

Niezależnie od tego, co głosi złota legenda literatury, istnieje niewidzialna i potężna struktura literackiej uniwersalności. Owa światowa republika literatury ma swój południk Greenwich, względem którego mierzy się skalę nowatorstwa i nowoczesności dzieł. Niniejsza książka odtwarza dzieje i opisuje strukturę tej literackiej republiki.
więcej o Pascale Casanova Światowa republika literatury nowy layout
Alphonso Lingis, Niebezpieczne emocje
publikacja

Alphonso Lingis, Niebezpieczne emocje

Autor Niebezpiecznych emocji; książki przenoszącej czytelnika w rejony Wyspy Wielkanocnej, Japonii, Jawy i Brazylii – kontynuuje tę linię poszukiwań, którą zapoczątkował w Abuses. Lingis stawia tu wiele nowych pytań, wykorzystując swe niezwykłe umiejętności opisowe, by zatrzymać się nad kwestiami niewinności i zamiłowania do zbrodni, relacji między pięknem i żądzą czy też radością i przemocą. Bada religię zwierząt, a także siłę obecną w błogosławieństwach i przekleństwach.
więcej o Alphonso Lingis, Niebezpieczne emocje
Tomasz Bilczewski, Porównanie i przekład. Komparatystyka między tablicą anatoma a laboratorium cyfrowym
publikacja

Tomasz Bilczewski, Porównanie i przekład. Komparatystyka między tablicą anatoma a laboratorium cyfrowym

Ta świetnie napisana książka to panorama translacyjnej i komparatystycznej humanistyki wsparta na przęsłach nauk biologicznych (anatomii porównawczej) i ścisłych, chronologicznie sięgająca początków retoryki oraz filologii - jako dziedzin zasilających komparatystykę - i zamykająca się na ostatnich dziesięcioleciach spod znaku zwrotu translacyjnego oraz humanistyki cyfrowej.
więcej o Tomasz Bilczewski, Porównanie i przekład. Komparatystyka między tablicą anatoma a laboratorium cyfrowym
John A. McClure, Półwiary
publikacja

John A. McClure, Półwiary

Obecność duchowych nawróceń rysuje się wyraźnie w takich powieściach, jak Vineland Thomasa Pynchona, Raj Toni Morrison czy Leki na miłość Louise Erdrich. Tym, co łączy te tak różne książki, są postaci bohaterów – konwertytów rozczarowanych sekularyzmem, ale nieufnych wobec dogmatycznej religijności. Półwiary to pierwsze studium poświęcone całemu szeregowi dzieł współczesnej literatury, które rozpatruje się w tych kategoriach, poddając analizie ich struktury i strategie oraz oceniając wkład, jaki wnoszą w publiczną debatę nad miejscem religii w ponowoczesnym świecie.
więcej o John A. McClure, Półwiary
Franco Moretti, Wykresy, mapy, drzewa
publikacja aktualności2

Franco Moretti, Wykresy, mapy, drzewa

W tej przełomowej książce Franco Moretti przekonuje, że badacze literatury zamiast czytać książki, powinni zacząć je liczyć i tworzyć ich wykresy i mapy. W miejsce tradycyjnie selektywnego kanonu kilkuset tekstów proponuje on diagramy, plany oraz osie czasu, czyniąc ze swej idei "czytania na dystans" w pełni rozwinięty eksperyment literackiej historiografii, w którym ów kanon znika w ramach większego systemu.
więcej o Franco Moretti, Wykresy, mapy, drzewa
Walter Benjamin, Konstelacje
publikacja

Walter Benjamin, Konstelacje

Dzieło Waltera Benjamina (1890-1940) stanowi jeden z zasadniczych punktów odniesienia dla całej współczesnej humanistyki. Niniejszy wybór obejmuje najważniejsze szkice teoretyczne autora Pasaży, jak również jego najdonioślejsze prace krytycznoliterackie, często obdarzone potężnym ładunkiem filozoficznym. Tom wypełniają niezwykłe rozważania nad językiem, mitem i historią, zadaniem tłumacza i krytyka literackiego, a także mistrzowskie analizy dzieł Goethego, Krausa, Kafki i Baudelaire'a.
więcej o Walter Benjamin, Konstelacje
Friedrich Schlegel, Fragmenty
publikacja

Friedrich Schlegel, Fragmenty

Tom zawiera pierwsze, długo oczekiwane, integralne tłumaczenie tekstów założycielskich nowoczesnej teorii literatury. Friedrich Schlegel (1772-1829) należał do najbardziej wpływowych filozofów i badaczy literatury romantyzmu niemieckiego. Jego eseje, studia i wykłady, oparte na gruntownej znajomości pokantowskiej filozofii niemieckiej zapoczątkowały nowoczesne podejście do literatury, do dziś uznawane za aktualne.
więcej o Friedrich Schlegel, Fragmenty
Ernst Bloch, Ślady
publikacja

Ernst Bloch, Ślady

Narracja wkracza u Blocha na miejsce, którego nie jest w stanie zapełnić filozofia konceptualna, a czyniąc to na nowo wprawia w ruch poszukiwanie filozoficzne. Na tym naprzemiennym uzupełnianiu się i ożywianiu we wspólnym nieustannym poszukiwaniu prawdy i istoty, na paradoksalnym sprzężeniu „spontaniczności i spekulatywności", zasadza się myślenie narracyjne Śladów, książki, o której Bloch mówił, że należy do kategorii „ilustrowanych albumów metafizycznych" (...).
więcej o Ernst Bloch, Ślady