Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

HERMENEIA

Seria Wydawnicza Centrum Studiów Humanistycznych

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Hermeneia w języku greckim oznacza sztukę interpretacji, ale też sztukę pośrednictwa. Pod nazwą tą kryje się zarówno potrzeba rozumienia rzeczywistości, jak też konieczność mediacji między różnymi obszarami kultury. Wybierając tę nazwę dla serii wydawniczej, Centrum Studiów Humanistycznych chce zwrócić uwagę na trzy zjawiska: rozumienie jako nieusuwalną, choć niejednoznaczną podstawę nauk humanistycznych, różnorodną materię życia, której rozumienie dotyczy, oraz wielość języków, za pomocą których ludzie, w różnych sferach swojej działalności, potrzebę rozumienia artykułują. Seria Hermeneia, podobnie jak działalność Centrum Studiów Humanistycznych, powołana jest do tego, by dawać świadectwo nie tylko naukowej, ale też egzystencjalnej wielogłosowości naszej kultury.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ernst Bloch, Ślady

Ernst Bloch, Ślady

Narracja wkracza u Blocha na miejsce, którego nie jest w stanie zapełnić filozofia konceptualna, a czyniąc to na nowo wprawia w ruch poszukiwanie filozoficzne. Na tym naprzemiennym uzupełnianiu się i ożywianiu we wspólnym nieustannym poszukiwaniu prawdy i istoty, na paradoksalnym sprzężeniu „spontaniczności i spekulatywności", zasadza się myślenie narracyjne Śladów, książki, o której Bloch mówił, że należy do kategorii „ilustrowanych albumów metafizycznych" (...).

Ernst Bloch, Ślady, przekł. Anna Czajka, WUJ, Kraków 2012

Narracja wkracza u Blocha na miejsce, którego nie jest w stanie zapełnić filozofia konceptualna, a czyniąc to na nowo wprawia w ruch poszukiwanie filozoficzne. Na tym naprzemiennym uzupełnianiu się i ożywianiu we wspólnym nieustannym poszukiwaniu prawdy i istoty, na paradoksalnym sprzężeniu „spontaniczności i spekulatywności", zasadza się myślenie narracyjne Śladów, książki, o której Bloch mówił, że należy do kategorii „ilustrowanych albumów metafizycznych" (...).

Trudno przecenić walory dydaktyczne tej książki: wprowadza w najgłębsze problemy filozofii i kultury, wychodząc od doświadczeń najprostszych, będących przedmiotem medytacji, która pozwala na tworzenie związku między bezpośredniością życia a jego istotą. Całe dzieło Blocha, w tym jego Ślady, to zaproszenie do powrotu do tak lekkomyślnie zarzuconego w naszych czasach poszukiwania prawdy i istoty – do życia z wyznaczonym horyzontem sensu.

Ze Wstępu

(materiały Wydawnictwa)

Książkę można kupić w księgarniach lub za pośrednictwem strony internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Spis treści:

Anna Czajka, Wstęp

ŚLADY 

Za mało

Spanie

Długie czekanie

Hermetyczność

Mieszać się

Śpiewanki

Mała zmiana

Lampa i szafa

Dobre przyzwyczajenie

Sens

POŁOŻENIE

Biedaczka

Błoto

Prezent

Różne potrzeby

To tylko gra, niestety

Pożyteczny członek społeczeństwa

Posypywacz truskawek

Chleb i igrzyska

Małego serca towarzysze broni

Chimery, które plączą szyki

LOS 

Odsyłanie

Murzyn

Dział wód

Bez twarzy

Hrabia Mirabeau

O dwóch diabłach: bogatym i biednym

Kocię w roli Dawida

Triumfy zapoznania

Pisarz w merostwie

Szlachetny pozór

Rokoko losu

Dojrzewanie ducha

Zarośla

Czerwone okno

Bóg życia

Motyw rozstania

Niesamowitość - trywialna i wzbogacona

Obca swojskość, prabliska obczyzna

Pippa przechodzi

Długie spojrzenie

Ponowne spotkanie, ale bez kontaktu

Muza zadośćczyniąca

Rafael bez rąk

EGZYSTENCJA 

Właśnie teraz

Ciemność w nas