Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program doktorski Interzones finansowany ze środków Unii Europejskiej w latach 2009 – 2018

Program doktorski Interzones finansowany ze środków Unii Europejskiej w latach 2009 – 2018

[zrealizowany program] W marcu 2009 roku Centrum Studiów Humanistycznych Wydziału Polonistyki UJ, za zgodą Władz Rektorskich i Wydziałowych, weszło w skład międzynarodowego konsorcjum przygotowującego nowy program doktorski

W marcu 2009 roku Centrum Studiów Humanistycznych Wydziału Polonistyki UJ, za zgodą Władz Rektorskich i Wydziałowych, weszło w skład międzynarodowego konsorcjum przygotowującego nowy program doktorski Cultural Studies in Literary Interzones. Znalazło się w nim 16 ośrodków uniwersyteckich z Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Australii. Centrum administracyjnym programu został Uniwersytet w Bergamo, a jego koordynatorem prof. Didier Girard, prof. Franca Franchi, prof. Ingrid Hotz-Davies. Lista współpracujących uczelni objęła nastepujące instytucje: 

·         THE UNIVERSITY OF BERGAMO, Italy

·         THE JAWAHARLAL NEHRU UNIVERSITY, India

·         THE UNIVERSITY OF PERPIGNAN, France

·         THE FLUMINENSE FEDERAL UNIVERSITY, Brazil

·         THE EBERHARD KARL UNIVERSITY OF TÜBINGEN, Germany

·         THE UNIVERSITY OF PROVENCE AIX-MARSEILLE 1, France

·         THE HERMENEIA GROUP – UNIVERSITY OF BARCELONA, Spain

·         THE GRADUATE SCHOOL OF BROWN UNIVERSITY, U.S.A.

·         THE ENTRE RIOS NATIONAL UNIVERSITY, Argentina

·         THE JAGIELLONIAN UNIVERSITY IN CRACOW, Poland

·         THE IBEROAMERICAN UNIVERSITY, Mexico

·         THE NEW SORBONNE UNIVERSITY – PARIS 3, France

·         THE WESTERN UNIVERSITY – PARIS 10, France

·         THE EUROPEAN UNIVERSITY OF PETERSBURG, Russia

·         THE UNIVERSITY OF SYDNEY, Australia

·         THE UNIVERSITY OF ZURICH, Switzerland

Na podstawie decyzji Europe's Educational, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA) program (159881-1-2009-1-IT-ERA-MUNDUS-EMJD) ) uzyskał dotację na lata 2009-2018 w ramach programu Erasmus Mundus II, zakładającego zwiększenie konkurencyjności europejskiego systemu szkolnictwa wyższego. W skład polskiego zespołu firmującego projekt weszli następujący pracownicy Wydziału Polonistyki UJ:

·         Prof. dr hab. Michał Paweł Markowski

·         Prof. dr hab. Jerzy Jarzębski

·         Prof. dr hab. Andrzej Borowski

·         Prof. dr hab. Jolanta Dudek

·         Prof. dr hab. Eugenia Prokop-Janiec

·         Dr Tomasz Bilczewski

Na realizację programu przeznaczono 50 000 euro rocznie, dodatkowo doktoranci otrzymają stypendia na łączną sumę 30 000 euro. Rekrutacja rozpocznie się jesienią 2009 roku, a pierwsze seminaria dla doktorantów zostaną uruchomione w roku akademickim 2010/2011. Program przewiduje pięć cykli rekrutacyjnych, z których każdy liczy po 6 semestrów.

Szesnaście uniwersytetów, które weszły w skład konsorcjum w ramach programu Interzones , stworzyło unikalną sieć instytucji akademickich, oferujących najzdolniejszym studentom możliwość intelektualnego rozwoju w wielokulturowym środowisku, od Ameryki Północnej po Australię, oraz szansę uzyskania podwójnego doktoratu w oparciu o najlepsze tradycje i najnowsze zaplecze metodologiczne nowoczesnej humanistyki. To jedyny humanistyczny program doktorski tego typu finansowany w całości przez Unię Europejską. Jego głównym założeniem jest przekraczanie dyscyplinarnych barier w oparciu o nowatorskie curriculum, dla którego punktem odniesienia pozostaje komparatystyka literacka, badania nad kulturą obrazu i antropologia. W ramachInterzones CSH UJ zaproponowało unikatową, modułową formułę studiów w oparciu o cztery pasma intelektualne: literatura (pasmo glówne), media, filozofia, polityka. Szczegóły programu znaleźć można na stronie internetowej Centrum w zakładce Doktorat/PhD:

www.cash.polonistyka.uj.edu.pl

 

Konsorcjum tworzy obecnie oficjalną stronę programu, na której wkrótce znajdą się niezbędne informacje o warunkach studiowania i zasadach rekrutacji:

www.mundusphd-interzones.eu