Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Derek Attridge

Prof. Derek Attridge

jest profesorem literatury angielskiej na York University, gdzie kieruje Departamentem Anglistyki.

jest profesorem literatury angielskiej na York University, gdzie kieruje Departamentem Anglistyki. Jego zainteresowania koncentrują się przede wszystkim na języku literackim, choć zakres kontekstów, w których Attridge ów język bada, jest bardzo duży. Jego pierwsze prace dotyczyły rytmu i konwencji metrycznych w poezji anglojęzycznej. Najbardziej znane są jego artykuły poświęcone filozofii dekonstrukcji i postaci Jacquesa Derridy, którego pisma wydał po angielsku we własnym wyborze. Jego ostatnia książka pt. Jednostkowość literatury [Singularity of Literature, wyd. ang. 2004; wyd. pol. 2007] poświęcona jest problemowi odrębności literatury jako specyficznej praktyki językowej i społecznej. Attridge stawia pytania o różnice między dyskursem literackim i nieliterackim, ale wychodzi poza tradycyjne podziały teoretyczne, rozpatrując tytułowe zagadnienie w kontekście etycznym. Kwestia etycznego wymiaru literatury i lektury pojawia się także w jego książce pt. J.M. Coetzee and the Ethics of Reading. Literature in the Event [wyd. 2004], w której stawia pytania o granice interpretacji w kontekście twórczości jednego z najciekawszych prozaików z Południowej Afryki.

Nie przez przypadek wybór Attridge'a padł na autora Hańby. Podobnie jak Coetzee, Attridge urodził się i wychował w Południowej Afryce. W swoich badaniach często powraca do literatury południowoafrykańskiej. Z Rosemary Joly zredagował antologię esejów krytycznych poświęconych pisarzom z Południowej Afryki. Jest również specjalistą od twórczości Jamesa Joyce'a, któremu poświęcił dwie książki ( Joyce Effects, wyd. 2000, How to Read Joyce, wyd. 2007), kilka artykułów w znakomitej pracy Peculiar Language [wyd. 1988] oraz cztery antologie krytyczne.

Obecnie pracuje nad książką o poezji mówionej od antycznej tradycji melicznej aż po współczesny SLAM.

Derek Attridge zasiada w radach wydawniczych "The James Joyce Quarterly", "The Joyce Studies Annual", "The Journal of Narrative Theory", "Modern Fiction Studies", "Interventions and Language and Literature". Współpracuje również z kilkoma wydawnictwami jako konstulant merytoryczny.


Wybrane publikacje:

  1. J. M. Coetzee and the Ethics of Reading: Literature in the Event. Chicago 2004.
  2. The Singularity of Literature. London, New York 2004.
  3. Meter and Meaning: An Introduction to Rhythm in Poetry (z Thomasem Carperem). London, New York 2003.
  4. Joyce Effects: On Language, Theory, and History. Cambridge 2000.
  5. Semicolonial Joyce (red. z Marjorie Howes), Cambridge 2000.
  6. Writing South Africa: Literature, Apartheid, and Democracy 1970-1995 (red. z Rosemary Jolly), Cambridge 1998.
  7. Poetic Rhythm: An Introduction, Cambridge 1995.
  8. Acts of Literature, Jacques Derrida (red.), London, New York 1992.
  9. The Cambridge Companion to James Joyce (red.). Cambridge 1990 [wydanie drugie, poprawione 2004].
  10. Peculiar Language: Literature as Difference from the Renaissance to James Joyce. Ithaca 1988 [wydanie drugie, London, New York 2004].