Spotkanie z Michałem Pawłem Markowskim

Termin: 18.10.2019
Miejsce: Warszawa, foyer Teatru Studio i Kraków, Pałac Czeczotki, róg ul. Wiślnej i św. Anny
Organizator: Wydawnictwo Karakter, Festiwal Conrada, Centrum Studiów Humanistycznych

Spotkanie z Michałem Pawłem Markowskim

 

 

Centrum Studiów Humanistycznych oraz Wydawnictwo Karakter zapraszają na spotkania z Michałem Pawłem Markowskim, autorem książki opublikowanej przez Wydawnictwo Karakter

Wojny nowoczesnych plemion. Spór o rzeczywistość w epoce populizmu

 

 

 

Pierwsze odbędzie się w Warszawie:

18 października, godz. 18:00; foyer teatru Studio (I piętro); prowadzenie: prof. Przemysław Czapliński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu;

Drugie odbędzie się w Krakowie podczas Festiwalu Conrada:

22 października, godz. 19.00; Pałac Czeczotki, róg ul. Wiślnej i św. Anny; prowadzenie: prof. Ryszard Koziołek, Uniwersytet Śląski.


Co leży u źródeł współczesnych wojen kulturowych? Czy w epoce rozognionego populizmu możliwy jest jeszcze powrót do polityki rozumianej jako negocjowanie wspólnego sensu?

W pasjonującym eseju Michał Paweł Markowski odwołuje się do przykładów z Polski i Stanów Zjednoczonych – krajów, w których mieszka – i opisuje gorące spory, jakie toczą z sobą przeciwstawne, a zarazem splecione w bolesnym uścisku, obozy polityczne. Jego zdaniem tym, co doprowadziło politykę Zachodu na skraj kryzysu, jest zainicjowana przez nowoczesność konfrontacja dwóch odmiennych, choć opartych na różnicy i tożsamości, wizji człowieka – człowieka jako indywiduum i jako podmiotu. Zastanawiając się nad tym, jak wydobyć się z tej zabójczej dla demokracji pułapki, proponuje, by porzucić politykę wartości (i emocji) na rzecz polityki sensu, i zwrócić się ku interpretacji, czyli opartej na faktach sztuki czytania, wyciągania wniosków i przekonywania. Słowem – by sięgnąć po narzędzia, jakimi dysponują nauki humanistyczne, bo tylko zmieniając sposób komunikowania się z sobą nawzajem i ze światem, możemy zacząć zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.

Michał Paweł Markowski – teoretyk literatury, filozof, eseista, krytyk literacki. The Hejna Family Chair in Polish Language and Literature oraz szef wydziału Studiów Polskich, Rosyjskich i Litewskich na University of Illinois w Chicago. Profesor wizytujący na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor i edytor ponad dwudziestu książek z dziedziny filozofii, teorii literatury i literatury nowoczesnej. Laureat nagrody im. Kościelskich (2000) oraz Kazimierza Wyki za całość dorobku krytycznego i eseistycznego (2011). W 2016 roku uhonorowany nagrodą The American Association of Teachers of Slavic and East European Languages za wybitny wkład do badań naukowych. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

Książka objęta jest patronatem Festiwalu Conrada.
Więcej: 
www.karakter.pl/ksiazki/wojny-nowoczesnych-plemion

Data opublikowania: 13.10.2019
Osoba publikująca: Tomasz Bilczewski

  Study Abroad 

 

 Comparative Heritage Studies, MA

 

   Interdisciplinary MA

 

       Cultural Studies
     in Literary Interzones

 

NPRH